7 C
Pec
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Tre vite pa NEXHMIJE PAGARUSHEN

Janë shënuar sot tre vite nga vdekja e bilbilit të këngës NEXHMIJE PAGARUSHA, pa ndonjë aktivitet përkujtues institucional.

Më 7 Shkurt të vitit 2020 në një ditë të acartë, të periudhës pandemike, në Prishtinë në moshën 86-vjeçare, pushoi së rrahuri zemra e madhe e bilbilit të Kosovës Nexhmije Pagarusha.

E lindur në maj të vitit 1933 në Malishevë në Kosovën qendrore, Nexhmie Pagarusha kishte filluar karrierën e saj muzikore në vitin 1948 në Radio Prishtinë.

Më 1984 ajo përmbylli karrierën e saj si këngëtare në një koncert në Sarajevë, pas një dështimi momental të kordave të zërit. Vendimi ishte marë në skenë.

Përveç këngëtare ajo ishte edhe aktore filmi e teatri.

Përgjatë karrierës është cilësuar si “Bilbili i Kosovës” dhe për vlerat e punës së saj është nderuar me çmimin “Nderi i Kombit” nga presidenca e Shqipërisë, ndërsa presidenca e Kosovës i ndau çmimin “Artiste e Merituar”.

Pas vetes NEXHMIJA la plot pesë albume e 88 këngë, prej tyre më të njohurat “Baresha” dhe “Zambaku i Prizrenit”.

Ajo do të mbahet mend si një model referimi për brezat e rinj të artistëve, një yll i pashuar i muzikës shqiptare.

Ndryshe, tash e 23 vjet, që prej themelimit, programi muzikor i natës ‘Top Folk’ i Fitim Behlulit, dikur në ‘Radio Dukagjini’ e tani në ‘RADIO 1’, mbyllet me Nexhmijen dhe ‘Bareshën’./Njeshi&RADIO 1/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...