19.7 C
Pec
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Tre shenja paralajmëruese të mungesës së vitaminës A në lëkurë

E konsideruar si retinol, mungesa e vitaminës A mund të çojë në probleme të lëkurës.

Doktor Gill Jenkins vuri në dukje se lëkura e thatë, shërimi i dobët i plagëve dhe aknet mund të jenë sinjale se ju mungon një dietë e ekuilibruar mirë. Doktor Jenkins shtoi: “Vitamina A është thelbësore për të ndihmuar metabolizimin e hekurit, ruajtjen e membranave të shëndetshme të mukozës, lëkurës dhe shikimit, funksionin imunitar dhe specializimin e qelizave”.

Pa furnizim adekuat, jo vetëm që mund të shfaqen probleme të lëkurës, por edhe shenja të tjera paralajmëruese mund të fillojnë të zhvillohen.

Për shembull, një mungesë e vitaminës A mund të çojë në tharje të syve, infeksioneve të fytit dhe gjoksit dhe vështirësi në ngjizje.

Indikacione të tjera të mundshme për një dietë me mungesë të vitaminës A përfshijnë:

Rënie të flokëve;
Rritje të vonuar.

Ekzistojnë dy lloje të ndryshme të vitaminës A për t’u ditur, vuri në dukje doktor Jenkins. Njëra është vitamina A që gjendet në mish, shpendë, peshk dhe produkte qumështi.

Forma tjetër e vitaminës A (provitamina A) gjendet në: fruta, perime dhe produkte të tjera me bazë bimore në formën e karotenoideve.

Disa ushqime të pasura me vitaminë A përfshijnë:

  • Patate e ëmbël;

  • Kungull;

  • Karota;

  • Të verdhat e vezëve.

NHS tha: “Ju duhet të jeni në gjendje të merrni të gjithë vitaminën A që ju nevojitet duke ngrënë një dietë të larmishme dhe të ekuilibruar”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...