3.7 C
Pec
E martë, 28 Nëntor, 2023

Trupat amerikane tërhiqen nga Afganistani,për 3 deri në 5 vite

Në bazë të informatave të publikuara nga gazeta ,,New York Times”, trupat ushtarake amerikane do të tërhiqen nga Afganistani, për 3 deri ne 5 vite por që brenda disa muajsh numëri i ushtarëve amerikan në këtë zonë do të përgjysmohet.

Në kuadër të këti plani Pentagoni, ka propozuar që në bisedimet paqësore të shqyrtohet edhe mundësia e ndarjes së pushtetit në mes qeverisë në Kabul dhe të Talibanëve.

Momentalisht në Afganistan, gjinden rreth 14.000 ushtarë amerikan, të cilët ofrojnë ndihmë shumë të rëndësishme për forcat afgane të sigurisë. Në kontigjentin e ushtarëve të huaj gjinden edhe disa mijra ushtarë të NATO-s, si dhe të shteteve fqinje të Afganistanit, që janë pjesë e operacionit ,,Mbështetja e vendosur,, që veprojnë nën patronatin e NATO-s

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...