13.6 C
Pec
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Turistët mbetën të befasuar me praninë e mbeturinave të shpërndara në malin Everest

Një video virale që kap praninë e mbeturinave të shpërndara në malin Everest ka ngjallur reagime të shumta.

Si një nga kampet bazë më të mëdha që tërheq vizitorë të shumtë çdo vit, bukuria e Everestit dëmtohet nga pamja e mbeturinave të hedhura.

Pavarësisht nga tregimet e mrekullueshme të ngjitjes së malit, videoja nxjerr në pah realitetin fatkeq të alpinistëve që lënë pas mbeturinat.

Pamjet kanë nxitur diskutime mbi nevojën për turizëm të përgjegjshëm dhe ruajtjen e mjedisit të pacenuar të kësaj maje ikonë.

Në një postim shkruante: “Kur qeniet njerëzore nuk kursejnë as malin Everest nga hedhja e mbeturinave”.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...