10 C
Pec
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Turqia i thotë SHBA-së: Izraeli duhet ‘të ulet në tryezë’ për bisedimet e zgjidhjes me dy shtete

Ministri i Jashtëm i Turqisë i ka kërkuar homologut të tij amerikan Antony Blinken që Uashingtoni të përdorë ndikimin e tij mbi Izraelin për të ndalur sulmet izraelite, ka thënë një burim diplomatik turk.

Sipas Sky News, përcjell Telegrafi, Hakan Fidan i tha Blinken se situata në Gaza dhe Bregu Perëndimor po përkeqësohej për shkak të sulmeve izraelite, tha burimi.

“Fidan theksoi nevojën që Izraeli të ulet në tryezë pasi të arrihet një armëpushim i plotë, në mënyrë që të fillojë një proces që synon realizimin e një paqeje të drejtë dhe të qëndrueshme të bazuar në një zgjidhje me dy shtete”, shtoi burimi turk.
Ndryshe, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i tha Joe Biden të enjten se SHBA kishte një përgjegjësi historike për të arritur një armëpushim në Gaza.

Dhe kërkesa e Turqisë vjen në ditën kur Izraeli dhe Hamasi thuhet se janë të dy të hapur për një armëpushim të ri dhe për lirimin e pengjeve, thanë burimet egjiptiane të sigurisë për Reuters.

Hamasi po insiston në vendosjen e listës së pengjeve që do të lirohen në mënyrë të njëanshme dhe kërkon që forcat izraelite të tërhiqen pas linjave të paracaktuara, shpjeguan burimet.

Izraeli ka refuzuar të tërhiqet, por ra dakord që Hamasi të vendoste listën, për sa kohë që grupi dha një afat kohor dhe lejoi Izraelin të shihte listën në mënyrë që të vendoste kohën dhe kohëzgjatjen e armëpushimit.

Egjipti, së bashku me Katarin dhe SHBA-në, janë përfshirë në ndërmjetësimin e negociatave midis Izraelit dhe Hamasit gjatë konfliktit.

Armëpushimi i përkohshëm i mëparshëm, i cili pa 110 pengje të liruara në këmbim të 240 të burgosurve palestinezë, ishte pjesërisht i mbikëqyrur nga Egjipti – si dhe Katari që ka luajtur një rol udhëheqës.

Dhe ekspertët parashikuan se vrasja aksidentale e tre pengjeve nga forcat izraelite do të rriste presionin mbi Benjamin Netanyahu për të ripërqendruar përpjekjet e tij në kthimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

Në të vërtetë, kryeministri izraelit së fundmi duket se ka lënë të kuptohet se negociatat e reja me Hamasin mund të jenë duke u zhvilluar, duke iu referuar “udhëzimit që po i jap ekipit negociator”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...