25.6 C
Pec
E diel, 16 Qershor, 2024

Turqia tregon fuqinë e mbrojtjes në stërvitjen e madhe ushtarake ndërkombëtare

Duke pritur një stërvitje të madhe ushtarake që pa pjesëmarrjen e rreth 11,000 personelit nga rreth 45 vende, Turqia thuhet se të enjten shfaqi edhe një herë përparimet e sektorit të saj të mbrojtjes në provincën perëndimore të Izmirit.

Sipas mediave të huaja, e mbajtur në distriktin Seferhisar të Izmirit, stërvitja ushtarake Efes-2024 mblodhi shumë institucione dhe organizata, anëtarë të kompanive kryesore të mbrojtjes, organizata joqeveritare (OJQ), anëtarë nga Shtabi i Përgjithshëm, Komanda e Forcave Tokësore, Komanda e Forcave Detare, Komanda e Forcave Ajrore, Komanda e Forcave Speciale të Shtabit të Përgjithshëm dhe Komanda e Përgjithshme e Xhandarmërisë, ndër të tjera.

“Ne kemi mundësinë të përdorim sistemet e reja vendase që kanë hyrë në inventar në stërvitjen Efes-2024”, ka thënë presidenti Recep Tayyip Erdogan në një fjalim drejtuar ushtrisë gjatë stërvitjes, duke thënë më tej se 33 sisteme të reja do të testohen për herë të parë.

Presidenti turk theksoi gjithashtu industrinë e mbrojtjes në rritje të Turqisë, duke përmendur disa nga përparimet e vendit në këtë fushë, duke përfshirë anijen e saj sulmuese amfibe me shumë qëllime TCG Anadolu – e pranishme gjatë stërvitjes, avionin luftarak pa pilot Kızılelma dhe mjetet e tij ajrore pa pilot (UAV).

 

“Vitin e kaluar, ne arritëm 5.5 miliardë dollarë në eksportet e mbrojtjes me 230 lloje produktesh të dërguara në 185 vende dhe ne nënshkruam kontrata të reja me vlerë 10.24 miliardë dollarë”, citohet të ketë thënë më tej Erdogan.

 

Ai theksoi se produktet e industrisë së mbrojtjes, armët, automjetet dhe sistemet e ekspozuara në programin e stërvitjes zbulojnë pikën ku Turqia ka arritur.

Veç këtyre, ai nxiti zhvillimin e një sërë platformash ajrore, tokësore dhe detare të prodhimit vendas, duke ndihmuar përfundimisht në uljen e varësisë së huaj të Turqisë nga mbrojtja nga rreth 80% në fillim të viteve 2000 në rreth 20% sot.

“Ne jemi ndër 10 vendet që mund të projektojnë, ndërtojnë dhe mirëmbajnë anijet e tyre luftarake. Jemi ndër 3-4 vendet më të mira në botë në prodhimin e UAV-ve”, ka shtuar presidenti turk.

Në stërvitjen Efes-2024 morën pjesë gjithashtu personeli ushtarak nga dhjetëra vende, duke përfshirë Gjermaninë, SHBA-në, Shqipërinë, Australinë, Azerbajxhanin, Bahreinin, Bangladeshin, Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), Mbretërinë e Bashkuar, Bosnje-Hercegovinën, Brazilin, Burkina Faso, Franca, Gambia, Guinea, Gjeorgjia, Italia, Kameruni, Katari dhe Kazakistani, ndër të tjera. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...