22.8 C
Pec
E diel, 24 Shtator, 2023

U ekzekutua në mënyrën më brutale nga rusët, i ngrihet monument heroit ukrainas

Në Gjeorgji iu ngrit një monument heroit të Ukrainës, Aleksandr Matsievsky, i cili u qëllua nga rusët për shkak të fjalëve “Lavdi Ukrainës”. Më 6 mars, një video u publikua në internet që tregonte pushtuesit rusë duke qëlluar një ushtar ukrainas të kapur, pasi ai tha “Lavdi Ukrainës”.

Videoja pati një jehonë të gjerë në publik. Sasia minimale e informacionit për kohën dhe vendin e këtij krimi çoi në identifikimin e heroit ukrainas. Në faqen e facebook-ut të brigadës së 30-të të mekanizuar, thuhet se ushtari në video është Timofij Shadura, por është theksuar se bëhet fjalë për “informacion paraprak”.

Kryeredaktori i portalit Censor.NET, Yuriy Butusov, shkroi në blogun e tij se ky është një ushtar i Batalionit 163 të Mbrojtjes Territoriale Nizhyn të Brigadës 119 të forcave ukrainase, Alexander Macijevsky.

Më 8 mars, Administrata Rajonale e Forcave të Armatosura të Ukrainës, njoftoi zyrtarisht se video tregonte ushtarin Aleksandr Macyevsky. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, ka nderuar pas vdekjes Alexander Macievsky me çmimin Hero i Ukrainës. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...