25.6 C
Pec
E diel, 16 Qershor, 2024

Udhëheqësi i opozitës izraelite i kërkon Netanyahut të pranojë marrëveshjen e armëpushimit në Gaza

Udhëheqësi i opozitës izraelite Yair Lapid i ka bërë thirrje Benjamin Netanyahut që të pranojë marrëveshjen e armëpushimit të parashtruar nga SHBA.

“Qeveria izraelite nuk mund të injorojë fjalimin domethënës të presidentit Joe Biden”, shkroi ai në X.

“Ka një marrëveshje në tavolinë dhe duhet pranuar”.

Në mënyrë domethënëse, ai theksoi gjithashtu se do të ndihmonte për të mbështetur qeverinë nëse Netanyahu përballet me kundërshtimin e politikanëve të ekstremit të djathtë, shkruan SkyNews.

Ekspertët kanë thënë se Netanyahu ka frikë se nëse ai nuk mund të shpallë një fitore të një lloji në Gaza dhe në vend të kësaj merr një marrëveshje armëpushimi, ai potencialisht mund të përballet me kolapsin e qeverisë së tij.

Nryshe, presidenti amerikan, Joe Biden pohoi të premten se Hamasi është degraduar në një pikë ku nuk mund të kryejë më llojin e sulmit që nisi konfliktin aktual tetë-mujor në Gaza, duke paraqitur një propozim trefazor për të frenuar krizën, duke deklaruar se “është koha që kjo luftë të përfundojë”.

Biden ka shtuar se qëllimet e deklaruara të Izraelit për operacionin e tij në Gaza janë përmbushur dhe se ka ardhur koha për të ndaluar luftimet si pjesë e një marrëveshjeje pengjesh, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“Në këtë pikë, Hamasi nuk është më në gjendje të kryejë një sulm tjetër si ai më 7 tetor, vetëm një nga objektivat kryesore të Izraelit në këtë luftë, dhe sinqerisht një objektiv i drejtë”, tha Biden në Shtëpinë e Bardhë.

Ai sapo kishte paraqitur një propozim trefazor izraelit që do të kombinonte lirimin e pengjeve me një “armëpushim të plotë dhe të plotë”, një plan që ai tha se paraqet shpresën më të mirë për të sjellë paqen në Gaza.

“Ky është me të vërtetë një moment vendimtar”, ka vlerësuar ai.

Siç bëhet e ditur më tej, faza e parë do të zgjasë gjashtë javë dhe përfshin “tërheqjen e forcave izraelite nga të gjitha zonat e populluara të Gazës” dhe “lirimin e një numri pengjesh, duke përfshirë gra, të moshuar, të plagosur në këmbim të lirimit të qindra të burgosurve palestinezë”.

Ai tha se faza 2 do të mundësonte “shkëmbimin për lirimin e të gjithë pengjeve të mbetura të gjallë, përfshirë ushtarët meshkuj”.

Në fazën 3, tha presidenti, “një plan i madh rindërtimi për Gazën do të fillojë dhe çdo mbetje përfundimtare e pengjeve që janë vrarë do t’u kthehet familjeve të tyre”. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...