21 C
Pec
E mërkurë, 22 Maj, 2024

UEFA përcakton 18 gjyqtarët e Euro 2024 – lista përmban emra interesant

UEFA ka zyrtarizuar listën me 18 gjyqtarë që do të jenë përgjegjës për gjykimin e ndeshjeve në Kampionatin Evropian 2024, i cili do të nisë më 14 qershor në Gjermani. Kampionati pret që Italia të tentojë të ruajë titullin që fitoi tri vitet e kaluara në stadiumin “Wembley” në Londër, ku triumfoi kundër Anglisë.

Zgjedhjen dhe emërimin e gjyqtarëve të këtij turneu të rëndësishëm e kryente Komiteti i Arbitrave të UEFA-s, që udhëhiqet nga Roberto Rosetti. Një detaj të veçantë dhe interesant të këtij zgjedhjeje e përbën përfshirja e një arbitri nga Argjentina, Facundo Tello. Ky përfshirje e Tello dhe asistentëve të tij vjen si rezultat i bashkëpunimit midis UEFA-s dhe Konfederatës së Futbollit të Amerikës së Jugut, CONMEBOL.

Facundo Tello, së bashku me dy asistentët argjentinas, Gabriel Chade dhe Ezequiel Brailovsky, do të gjykojnë disa nga ndeshjet e turneut, duke i dhënë një nuancë ndërkombëtare përgjegjshmërisë së gjykimin në një nga eventet më të mëdha të futbollit në Evropë.

Lista e 18 gjyqtarëve të zgjedhur:

Artur Soares Dias (Portugali)

Jesus Gil Manzano (Spanjë)

Marco Guida (Itali)

Istvan Kovacs (Rumani)

Ivan Kruzliak (Sllovaki)

François Letexier (Francë)

Danny Makkelie (Holandë)

Szymon Marciniak (Poloni)

Halil Umut Meler (Turqi)

Glenn Nyberg (Suedi)

Michael Oliver (Angli)

Daniele Orsato (Itali)

Sandro Scharer (Zvicër)

Daniel Siebert (Gjermani)

Anthony Taylor (Angli)

Clement Turpin (Francë)

Slavko Vincic (Slloveni)

Felix Zwayer (Gjermani). /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...