4.9 C
Pec
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Ukraina dënon veprimet provokuese të rusëve ndaj anijes turke në Detin e Zi

Ministria e Jashtme e Ukrainës deklaroi se Rusia “ka shkelur rëndë ligjin ndërkombëtar” duke gjuajtur të shtëna paralajmëruese dhe ndaluar e kontrolluar një anije mallrash në Detin e Zi.

Anija ruse, Vasily Bykov veproi në mënyrë provokuese, sipas deklaratës së ministrisë, raporton skynews.

“Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës dënon ashpër veprimet provokuese të kryera nga Federata Ruse më 13 gusht në Detin e Zi në lidhje me anijen turke të mallrave “Sukru Okan”, e cila ishte rrugës për në portin e Izmail”, thuhet në reagim.

Ai shtoi se masa rrezikonte perspektivën e çdo transporti të ardhshëm në rajonin e Detit të Zi. Kjo vjen pasi aktiviteti rritet në Detin e Zi që kur Rusia u tërhoq nga marrëveshja e grurit në mes të korrikut – gjë që tani i lë të gjitha anijet në ato ujëra më të cenueshme.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...