0.4 C
Pec
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Ushtarët amerikanë nga 6 deri më 10 nëntor do të kryejnë një trajnim në Babaj të Bokës në Gjakovë

Ushtarë amerikanë të caktuar në Forcën Rajonale të Kosovës (KFOR), Ekipi Command-East (RC-East), do të kryejë kërkesën e tyre vjetore për qitje të aviacionit në një poligon në Zonën e Trajnimit Babaj Bokës në Babaj Bokës, nga data 6 deri më 10 nëntor 2023.

Ngjarja e trajnimit të qitjes do të përfshijë pilotë nga Garda Kombëtare e Ushtrisë së SHBA-së dhe helikopterëve amerikanë nga Bondsteel Task Force Aviation në mënyrë që të përmbushin të përcaktuara vjetore kërkesat e njësive të aviacionit të SHBA-së.

KFOR-i RC-Lindje përfshin dhjetë vende partnere kontribuuese që punojnë ngushtë me ndërkombëtarët, agjencitë ndihmëse për të garantuar sigurinë e të gjitha komuniteteve në Kosovë.

Misioni i saj është të ndihmojë që të ruajnë një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes në Kosovë, në mënyrë të qëndrueshme, të drejtë dhe në mënyrë të paanshme.

KFOR-i është një mision paqeruajtës i udhëhequr nga NATO, i përbërë nga pjesëtarë të shërbimit nga 27 vende/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...