29.6 C
Pec
E martë, 23 Korrik, 2024

Ushtarët e KFOR-it trajnohen për skenarët e kontrollit të turmave dhe trazirave

Komanda Rajonale në Perëndim e misionit të NATO-s, KFOR, zhvilloi një stërvitje të quajtur “Swift Rescue”, mbajtur në çdo komunë në Kosovën perëndimore, për të ruajtur gatishmërinë e lartë operacionale.

Gjatë stërvitjes, KFOR ka njoftuar se ata u trajnuan për skenarët e kontrollit të turmës dhe trazirave dhe testuan disa procedura evakuimi.

“KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të qetë për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme. KFOR-i është reaguesi i tretë i sigurisë, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), përkatësisht, me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë”, thuhet në njoftimin e KFOR-it. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...