-2 C
Pec
E hënë, 30 Janar, 2023

Vaji i peshkut mund të mbrojë të moshuarit nga problemet me sytë

Të moshuarit duhet të përdorin sa më shpesh vajin e peshkut, veçanërisht ata të prirur ndaj problemeve me shikimin, thonë shkencëtarët nga Universiteti i Harvardit.

Ata studiuan efektin e acideve yndyrore omega-3 nga vaji i peshkut dhe peshku në gjendjen e syrit dhe arritën në përfundimin se njerëzit që përdorin shpesh këto ushqime kanë shikim më të mirë.

Përveç kësaj, vaji i peshkut mbron vetë retinën duke parandaluar plasaritjen dhe gjakderdhjen në pjesën e prapme të syrit, gjë që mund të shkaktojë degjenerim makular tipik për pleqërinë, shpjegojnë shkencëtarët. Degjenerimi makular është shkaku më i zakonshëm i verbërisë tek të moshuarit.

Në 25 vitet e ardhshme, numri i pacientëve me probleme me shikimin, përfshirë verbërinë, do të trefishohet, që vjen si pasojë e zgjatjes së jetëgjatësisë së njerëzve, por edhe jetës me sëmundje kronike si diabeti.

“Vaji i peshkut dhe vaji i peshkut janë kyç në parandalimin e dëmtimit të syve. Ky zbulim na çon në kërkime të mëtejshme për trajtime më të mira që do të ruajnë dhe rivendosin shikimin, bazuar në veprimin e acideve yndyrore”, tha Dr Kip Connor, i cili drejtoi studimin.

Gjithashtu, vaji i peshkut është i vetmi suplement dietik, përdorimi i rregullt i të cilit ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Është i pasur me acide yndyrore omega-3 dhe ul presionin e gjakut dhe trigliceridet, duke reduktuar kështu rrezikun e goditjes në tru. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...