10 C
Pec
E martë, 27 Shkurt, 2024

Vaksina kundër virusit të kollës së dimrit mund të ulë shtrimin në spitale në mbi 80%

Një vaksinë kundër një virusi të zakonshëm të fëmijërisë mund të ulë shtrimet në spital me më shumë se 80 për qind, ka treguar hulumtimi.

Provat e futjes së antitrupave sugjerojnë se mijëra foshnjave mund të kursehen nga udhëtimet në emergjencë me vështirësi në frymëmarrje të shkaktuara nga virusi sincicial i frymëmarrjes (RSV) çdo vit

Nirsevimab tashmë i është dhënë miratimi nga Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor (MHRA) në Britani, dhe mund të jetë pjesë e një vaksinimi kundër RSV duke filluar dimrin e ardhshëm, shkruan dailymail.

Ekspertët sugjerojnë se shpërndarja e tij do të lehtësonte presionet e dimrit mbi spitale, me virusin përgjegjës për rreth 33,000 shtrime në spital çdo vit në moshën nën pesë vjeç./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...