13.6 C
Pec
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Vape me disa shije specifike ndalohet në Zelandën e Re, kërkohet ndalimi tyre edhe në shtete tjera

Zelanda e Re do të ndalojë vejps, e njëpërdorshme, në një goditje radikale ndaj epidemisë së cigareve elektronike të fëmijëve.

Shijet miqësore për fëmijët, si ‘karamele pambuku’ dhe ‘pelte luleshtrydhe’ do të ndalohen gjithashtu në favor të llojeve më të kërkuar.

Ndryshimet drastike – të vendosura për t’u futur në faza nga gushti – pasuan një ligj të paprecedentë që parandalon fëmijët e lindur pas vitit 2009 nga mundësia për të blerë cigare.

Ministrja e Shëndetësisë e Zelandës së Re Dr. Ayesha Verrall tha se ”duam vejps sa më larg mendjes dhe arritjes së fëmijëve dhe të rinjve”.

Aktivistët kundër tyre dëshirojnë që Britania të ndjekë shembullin, duke kërkuar politika më të ashpra për të ndaluar kombin ‘të ecën në gjumë në një krizë ekzistenciale’.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...