11.4 C
Pec
E premte, 1 Dhjetor, 2023

Varësia nga telefoni celular po shkatërron familjet dhe reflektimi duhet të bëhet një kusht

Varësia nga telefoni celular po ndryshon ndjeshëm sjelljet dhe jetën tonë në marrëdhënie, duke përfshirë edhe familjen. Lidhja me rrjetin dixhital ka prekur gati 90% të familjeve. Prandaj celularët, tabletët dhe pajisjet e tjera janë bërë objekt adhurimi të një pjese të madhe të popullsisë, përfshirë edhe fëmijët.

Efektet e varësisë nga celulari

David Greenfield, psikiatër dhe studiues në Universitetin e Konektikatit, thekson se si varësia nga celulari ka efekte në dopaminë. Që është neurotransmetuesi i nevojës për shpërblim dhe kënaqësi, pra ai që drejton veprimet dhe qëndrimet individuale.

Prandaj jetojmë përjetësisht të lidhur me botën virtuale, duke u larguar kështu nga jeta reale. Nuk është rastësi që disa muaj më parë, gjermania nisi nismën për të lënë telefonin celular në pushim për të paktën 24 orë. Pasi shumë fëmijë, sidomos në kopshtet e fëmijëve, kishin denoncuar vëmendjen e vazhdueshme të prindërve ndaj smartfonëve dhe kompjuterëve. Varësia nga telefoni celular krijon probleme në rritjen psikologjike dhe prekëse të fëmijëve tanë. Ajo i mbyll ata në një hapësirë që nuk përfaqëson jetën reale por një simulim të saj.

Po çiftet?

Por nuk janë vetëm të vegjlit që vuajnë nga kjo situatë. Marrëdhëniet në çift janë manipuluar edhe nga përdorimi i telefonave celularë.

Sa njerëz në një bar apo restorant nuk përdorin gjithnjë e më shumë kohë për të kontrolluar videot dhe mesazhet? Se zgjidhja vjen ndoshta nga ata që e krijuan problemin?

Ka aplikacione që mund të masin varësinë tuaj ndaj celularëve, duke ofruar gjithashtu ndihmë dhe ndihmë për të detoksifikuar.

Duke pasur parasysh gjendjen e punëve dikush do të thoshte … Më mirë se asgjë!/Njeshi&Psikologjia/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...