21.7 C
Pec
E shtunë, 13 Prill, 2024

Vdes Jacob Rothschild, anëtari i njërës prej familjeve më të fuqishme në botë

Financieri dhe anëtari i familjes bankare Rothschild, Lord Jacob Rothschild, ka vdekur në moshën 87-vjeçare, njoftoi familja e tij.

Fisniku britanik e filloi karrierën e tij në bankën familjare, NM Rothschild & Sons, në vitin 1963, përpara se të bashkëthemelonte grupin e atëhershëm J Rothschild Assurance, tani St James’s Place, me Sir Mark Weinberg në 1980.

Ai gjithashtu themeloi Windmill Hill Asset Management për të menaxhuar portofolin filantropik të familjes.

Gjatë karrierës së tij ka qenë edhe nënkryetar i televizionit të atëhershëm BSkyB, si dhe kryetar i të besuarve të Galerisë Kombëtare.

“Babai ynë Jakobi ishte një prani e madhe në jetën e shumë njerëzve, një financier jashtëzakonisht i suksesshëm, një kampion i arteve dhe kulturës, një nëpunës publik i përkushtuar, një mbështetës i pasionuar i kauzave bamirëse. Në Izrael dhe kulturën hebraike, një ambientalist i flaktë dhe miku, babai dhe gjyshi i dashur. Ai do të varroset në përputhje me zakonet hebraike në një ceremoni të vogël familjare, dhe më vonë do të ketë një memorial për të festuar jetën e tij”, thuhet në një deklaratë të familjes./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...