7.9 C
Pec
E enjte, 30 Mars, 2023

Vdes në moshën 88-vjeçare shkrimtari dhe fituesi i çmimit Nobel, Kenzaburo Oe

Shkrimtari japonez, i cili i dha vendit të tij çmimin e dytë Nobel për letërsinë, ishte më i njohur për veprat e tij për tmerret e luftës, si dhe për jetën e djalit të tij me aftësi të kufizuara.

Ai njihej gjithashtu si një aktivist i shquar kundër armëve bërthamore dhe energjisë bërthamore, shkruan Euronews.

Kenzaburo Oe ndërroi jetë më 3 mars 2023. Botuesi i tij Kodansha tha se vdekja e tij ishte për shkak të pleqërisë.

Ai fitoi çmimin Nobel për Letërsinë në vitin 1994, pasi gjyqtarët vlerësuan romanet e tij “të errëta poetike” për “pamjen shqetësuese të gjendjes njerëzore”.

Oe ishte dhjetë vjeç kur Japonia u mund në Luftën e Dytë Botërore. Në shkollë, ai pyetej çdo ditë nëse ishte i gatshëm të vdiste për perandorin e vendit dhe ndjeu turp kur e kuptoi se nuk ishte i gatshëm./Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...