4.7 C
Pec
E martë, 28 Nëntor, 2023

Vdes në moshën 96 vjeçare ish-zonja e parë e SHBA-ve, Rosalynn Carter

Rosalynn Carter, e cila si zonja e parë punoi pa u lodhur në emër të reformës së shëndetit mendor, vdiq të dielën në moshën 96-vjeçare, sipas Qendrës Carter.

Ajo ndërroi jetë në mënyrë paqësore me familjen e saj pranë në shtëpinë e saj në Plains, Georgia, tha Qendra në një deklaratë.

“Rosalynn ishte partnerja ime e barabartë në gjithçka që kam arritur ndonjëherë”, tha bashkëshorti i saj, ish-presidenti Jimmy Carter.
“Ajo më dha udhëzime dhe inkurajim kur kisha nevojë. Për sa kohë që Rosalynn ishte në botë, unë gjithmonë e dija që dikush më donte dhe më mbështeste”.
Qendra Carter njoftoi të premten se ish-zonja e parë kishte hyrë në kujdesin mjekësorë.
Ajo u diagnostikua me demencë në maj. Burri i saj filloi kujdesin në shtëpi në shkurt, pas një qëndrimi të gjatë në spital.
Jimmy Carter u mund nga Ronald Reagan katër vjet pasi u zgjodh si president.

Mandati i tij i vetëm në Shtëpinë e Bardhë përfshinte krijimin e një marrëveshjeje të rrallë paqeje midis Izraelit dhe Egjiptit që vazhdon edhe sot e kësaj dite, por u shënua gjithashtu nga rritja e inflacionit dhe kriza e pengjeve në Iran.

Gjatë gjithë kësaj, Rosalynn ishte pranë tij./Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...