8.1 C
Pec
E shtunë, 2 Mars, 2024

Vdesin 18 përsona në një sulm ndaj forcave të sigurisë së Indisë në Kashmir

Një automobil i mbushur me eksploziv ka goditur autobusin i cili trasportonte polic rezervë të forcave të sigurisë së Indisë gjatw mesidtës së sotme .

Sipas infromacioneve zyrtare deri me tani të vdekur janë 18 pjestarë të forcave rezerve të policisë, dhe dhjetra të tjerë janë të plagosur .

Kashmiri, është i ndarë në mes të Indisë dhe Pakistanit, që nga viti 1947 kur edhe ka përfunduar qeverisja kolonizuese e Britanisë së Madhe .

India, vazhdon në këtë zonë të ketë rreth 500.000 ushtar dhe vazhdimisht përballet me protesta të banorëve , ndërsa ne tri dekadat e fundit rreth 70.000 njerëz kanë humbë jetën gjatë trazirave kundër qevereisë së Indisë.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...