16.9 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Vendoset busti i Skendërbeut në EGER të Hungarisë, qytetin simotër me Komunën e Pejës

Në qytetin simotër me Komunën e Pejës, EGER të Hungarisë është zbuluar nga petku i kuq skulptura e Gjergj Kastriotit Skënderbeu, në vigjile të 6 Majit, datëlindjes së tij!

Egeri dhe Peja, mbesin në histori në kuadër të marrëdhenjes miqësore, për më tepër se 600 vjeçare, duke qenë komunat e para të binjakëzuara për të shënuar një epokë të re të historisë në mes të Republikës së Kosovës dhe Hungarisë.

Në ceremoninë e inaugurimit, Konuna Pejë ishte e përfaqësuar nga Drejtoresha DKRS,  Xhenet Syka KELMENDI.

Zbulimi i shtatores së Skenderbeut, në këtë ditë të shënuar, reflekton në intensifikimin e bashkëpunimit të vlerave bashkëkohore, drejt familjes së madhe evropiane.

“Falenderojmë Komunën Eger, Kryetarin Adam Mirkoczki dhe nënkryetarët Gabor Minczer dhe Atila Farkas për konsideratën e pafundme”, thuhet në komunikatën e lëshuar nga DKRS. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...