6 C
Pec
E diel, 21 Prill, 2024

Vesna Pusiq: Duhet bërë presion Serbisë, për të njohur Kosovën

Ish ministrja e jashtëme e Kroacisë ,Vesna Pusiq, tani deputete dhe anëtare e komisioneve parlamentare që merren me çështje të jashtme dhe europiane, ka deklaruar se insistimi i bashkësisë ndërkombëtare duhet të jetë i vazhdushëm që Serbia, ta njohë pavarsinë e Kosovës

Pusiq, për Kohën Ditore, ka thënë se ndërrimi territoreve është zgjedhje e pa pranushme, dhe nëse kjo përcjellet edhe me shkëmbimin e mundëshëm të popullsisë kjo nuk është asgjë tjeter veq spastrim etinik.

Diplomatja kroate, ka deklaruar se një marrëveshtje që nënkupton shkëmbim të territorit dhe të popullësisë do të hapte probleme shumë të mëdha në Bosnjë dhe Hercegovinë, edhe në Maqedoninë Veriore.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...