13.1 C
Pec
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Vetëvendosje ndriçon Kurrizin me fenerë

Lëvizja Vetëvendosje ka protestuar sonte kundër mos ndriçimit të hapësirës së shëtitores mbi Kurriz në Prishtinë.

Aktivistët e LVV-së kanë ndezur fenerë, për ndriçuar këtë hapësirë të lënë anash nga Komuna Prishtinës.

“Përveç ndriçimit është shprehur brenga për neglizhencën e Komunës ndaj hapësirave të dedikuara për gjelbërim kur këtë punë do të mund ta kryente me Hortikulturën”, thotë LVV.

Komunikata e plotë e Vetëvendosjes:

Mospërfundimi i projektit të Kurrizit, shqetësim për banorët

Vazhdon të mbetet i papërfunduar projekti i shetitores së Kurrizit në lagjen Dardania. Banorët e kësaj lagjeje janë ankuar veçanërisht për mungesë të ndriçimit, që e vështirëson jetesën e banorëve dhe bizneseve që operojnë në këtë lagje. Për banorët janë shqetësuese kabllot e rrymës që kanë mbetur të zbuluara dhe që paraqesin rrezik për banorët, e veçanërisht për fëmijët e lagjes.

Duke marrë parasysh këtë shqetësim me iniciativë të aktivistëve e anëtarëve të pikës Dardania, ndezëm disa fenerë e qirinjë që simbolikisht të përshkruajmë gjendjen në këtë pjesë të lagjes.

Përveç ndriçimit është shprehur brenga për neglizhencën e Komunës ndaj hapësirave të dedikuara për gjelbërim kur këtë punë do të mund ta kryente me ‘Hortikulturën’.

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Prishtinë, fton ekzekutivin që të gjejë mënyra të zgjidhjes së këtyre problemeve, qoftë duke detyruar kompaninë kontraktuese ta përfundojë këtë projekt, ose duke përdorur kornizë-kontratat e shumëta që i ka në dispozicion komuna. /Njeshi/


]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...