14.7 C
Pec
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Videoja për Ivanoviqin, Konjufca: Mendimi im dhe i kryeministrit është i njëjti, ai është kriminel

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka reaguar sot në Kuvend lidhur me videon e kryeministrit Albin Kurti, ku flet për ish politikanin e vrarë Oliver Ivanoviq.

Konjufca tha se mendimi i tij dhe i kryeministrit për Ivanoviqin është i njëjtë dhe se ai është kriminel.

“Mendimi im edhe i kryeministrit për Ivanoviqin është i njëjti, ai që ka qenë gjithmonë. Asgjë nuk mund ta ndryshojë biografinë politike të tij, në të gjitha dëmet që i janë shkaktuar popullit tonë është evidente. Dhe për këtë ai është dënuar”, u shpreh Konjufca.

Kryeparlamentari tha se atë e kanë quajtur haptas me emrin që i përket një njeriu që përbën veprime të tilla dhe ai është dënuar dhe kualifikuar me kategorinë e kriminelit.

“Ky është edhe mendimi jonë. Po po, kriminel, pa kurrfarë dyshimi. Tash asgjë nuk mund t’i heq kësaj që e ka vendosur gjyqësia e Kosovës, me sa e di unë… Ne e kemi thënë më përpara se sa ta vendoste gjyqësia këtë çështje. Nuk po kuptoj pse po humbim kohë për këtë”, ka thënë Konjufca para deputetëve të enjten.

E pas Konjufcës, reagoi shefi i Grupit parlamentari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi.

“Unë pajtohem me deklarimin tuaj, por problemi është se në videon e publikuar nga kryeministri i vendit”, u shpreh Gashi, duke shtuar se Kurti në video e tij të publikuar thotë se ‘Oliver Ivanoviq luftoi për qytetin e tij’.

Sipas Gashit, lufta e Ivanoviqit për qytetin e tij është maskara e shqiptarëve.

“Edhe pasojat e luftës së Ivanoviqit për qytetin e tij është maskara ndaj shqiptarëve për të cilën është dënuar 9 vjet”, tha më tej deputeti i LDK-së.

E lidhur me këtë sërish foli Konjufca, duke thënë se Ivanoviqi ishte udhëheqës i të ashtuquajturës “Rojat e urës”, të cilët ishin strukturë kriminale.

“Mendimi im është se kryeministri vetëm ka dashur të thotë se ai njeri është vrarë prej Aleksansar Vuçiqit…”, tha kryeparlamentari. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...