9 C
Pec
E martë, 13 Prill, 2021

Vjen Cupra Formentor VZ5 me 390 kuaj-fuqi

Prodhuesi spanjoll i makinave sportive ka zbuluar kryqëzorin e tij më të fuqishëm.

Deri kohët e fundit, Formentor më i fuqishëm ishte me motor 2.0-litra me katër cilindra turbo-benzinë prej 310 kuaj fuqi, dhe Cupra tani ka pasuruar ofertën e kryqëzorit të saj me një version që merr energji nga pesë cilindra.

“Dhuruesi” është sigurisht Audi, i cili, ashtu si Cupra, është nën ‘kapuçin’ e Grupit VW, dhe motori është 2.5 litërsh që prodhuesi gjerman e përdor në disa nga modelet e tij me shenjën RS.

Ky pesë cilindër prodhon 390 kuaj fuqi dhe fuqia transmetohet në të katër boshtet si standarde përmes një transmetimi automatik me shtatë shpejtësi me tufë të dyfishtë.

Cupra Formentor VZ5 përshpejton nga 0 në 100 km/orë për 4.2 sekonda, ndërsa shpejtësia është e kufizuar në mënyrë elektronike në 250 km/orë.

Motori jep fuqinë maksimale në 5.700 rpm, dhe çift rrotullimi maksimal është i disponueshëm në 2.250 rpm.

Formentor më i fuqishëm arrin me rrota të veçanta, aliazh 20 inç, dhe falë një pezullimi të veçantë, automjeti është 10 mm më afër asfaltit krahasuar me benzinën 310 kuaj fuqi.

Prodhimi do të jetë i kufizuar në 7.000 njësi dhe vlerësohet se VZ5 do të kushtojë rreth 60.000 euro.

Çmimi është ende shumë më lirë sesa Audi RS Q3 me të njëjtin motor, çmimi i të cilit në Spanjë fillon nga 73.790 euro. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...