29.4 C
Pec
E premte, 21 Qershor, 2024

Vllasi tregon pse Vetëvnedosjes i konvenojnë tani zgjedhjet

Partia Demokratike e Kosovës po insiston që deri më 30 maj të shpërndahet Kuvendi dhe të shkohet në zgjedhje të parakohshme.

E gatshme për të votuar shpërndarjen po tregohet edhe partia në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje, por jo edhe LDK- e AAK.

Njohësi i çështjeve politike, Azem Vllasi thotë se partisë në pushtet i konvenojnë zgjedhjet e parakoshme, sepse ka shansin që të fitoj përballë opozitës aktuale.

Por, më vonë, sipas tij, i zvogëlohen shansat dhe për këtë ai jep një arsye.

Më vonë i zvogëlohen shansat nga gabimet që po i bën, e sidomos për faktin se gjithnjë po e izolon Kosoven nga shtetet perëndimore prej cilave esencialisht varet stabiliteti dhe ardhmëria e shtetit tonë”, ka thënë Vllasi,

PDK po insiston që Kuvendi të shpërndahet javën tjetër dhe zgjedhjet të mbahen më 7 korrik. Kreu i këtij subjekti, Memli Krasniqi u ka dërguar një letër Kurtit, Abdixhikut e Haradinajt për të arritur konsensus për këtë çështje.

Ndërsa, LDK dhe AAK po kërkojnë që në zgjedhje të shkohet me dorëheqje ose shkarkim të Kurtit e jo përmes shpërndarjes së Kuvendit.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...