16.9 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Vrasja e grave, Abdixhiku: Ka marrë përmasa shqetësuese – Kjo s’është gjendje normale

Lumir Abdixhiku, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka reaguar pas ngjarjes së tmerrshme që a ndodhur sot në Pejë ku është vrarë një grua, Gjyljeta Ukelli, e ku i dyshuar për vrasjen është bashkëshorti i saj.

I pari i LDK’së, ka deklaruar se vrasja e grave ka marr përmasa shqetësuese dhe se kjo situatë, s’është gjendje normale.

Postimi i plotë:

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku reagon pas ngjarjes së sotme ku u vra në Pejë, Gjyljeta Ukella, nga bashkëshorti i saj.

“Kur vrasja e një gruaje zë vrasjen tjetër!

Vrasja e grave në Kosovë ka marrë përmasa shqetësuese. Ende pa u bërë një javë, sot po zgjohemi me një lajm tjetër të trishtë. Gjyljeta Ukella, edhe një grua, sot është viktimë nga burri i saj. Kjo s’është gjendje normale, e ne nuk mund të normalizojmë këtë alarm nacional që na shfaqet para sysh nga dy herë në javë vetëm me reagime.

Nuk mund të presim që cikli nga dhuna në reagim, deri në fatalitetin tjetër të na normalizohet. Femicidi në Kosovë nuk guxon të bëhet gjë e zakonshme; e asnjë deklaratë e sotme nuk e kthen dot prapa jetën e Gjyljeta Ukella.

Ftoj të gjitha organet e rendit dhe sigurisë të veprojnë me përgjegjësi e pakompromis ndaj rastit të sotëm dhe jo vetëm. Shteti duhet të jetë mburojë për gratë. Jeta e tyre nuk guxon të mbetet jetë për mbijetesë.

Nga lehtësia e posedimit të armës së zjarrit, te gjendja reaktive e institucioneve tona, kushtet strehuese të grave që kërkojnë mbrotje, e gjuha denigruese ndaj grave; problemet i kemi të shumta e veprimet plotësisht të pamjaftueshme.

LDK do ta shqyrtoj çdo mundësi institucionale që të ngris diskutimin rreth vendimmarrjes institucionale për parandalimin e rasteve të tilla.” /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...