10.2 C
Pec
E diel, 3 Dhjetor, 2023

Vuçiq “i frikësohet” delegacionit kosovar në Munih: Janë një ekip i jashtëzakonshëm

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se Prishtina ka sjellë gjithkënd që ka mundur në Konferencën e Sigurisë në Munih.

Sipas mediumit serb “b92”, ai u ka thënë gazetarëve serbë, gjatë një pauze të takimeve në margjinat e konferencës së sigurisë në Munih, se e ka takuar shkurt Enver Hoxhajn, por se aty janë edhe Hashim Thaçi dhe Ramush Haradinaj.

“Ata janë duke bërë një punë serioze, kanë këtu në Munih një konsull të jashtëzakonshëm, kanë sjellë të gjithë ata që kanë mundur, por dhe Hoxhajn, për shkak se e flet në mënyrë të përsosur gjuhën gjermane. Kjo nuk është për t’u nënvlerësuar… Ata thonë atë çfarë evropianët duan të dëgjojnë”, ka thënë Vuçiq.

Presidenti serb ka shtuar se sonte deri në orët e vona ka për të punuar në atë që është më e mira për të marrë nga Serbia në panelin e nesërm, në të cilin marrin pjesë bashkë me Hashim Thaçin.

“Ne do të themi, natyrisht, të vërtetën, por ne do të zgjedhim taktikat më të mira për Serbinë”, tha ai.

Ndryshe, gjatë qëndrimit në Munih, kryeministri Ramush Haradinaj është takuar edhe me Komisionerin për Zgjerim, Johannes Hahn.

Këtë e ka bërë të ditur vetë kryeministri Haradinaj, nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook. /Njeshi/

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...