4.1 C
Pec
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Vuçiq komenton deklaratat se Ukraina do ta njohë Kosovën!

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha të enjten se Rusia do ta fitojë betejën kundër Ukrainës, pavarësisht mbështetjes në rritje nga vendet perëndimore.

“Nuk jam i sigurt se çfarë mund të bëjë Rusia në fushën e betejës dhe nuk jam i sigurt se çfarë mund të bëjë politikisht. Është më mirë të bëhet një armëpushim sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Aleksandër Vuçiq.

Ish-ministri i Millosheviqit planifikon në tetor të vizitojë Kinën ku mund të takohet me presidentin rus Vladimir Putin.

Më herët, politikanët ukrainas njoftuan gatishmërinë e Ukrainës për të njohur pavarësinë e Kosovës. Vuçiq tha se Ukraina është miqësore me Serbinë, por Serbia nuk do të ndryshojë qëndrimin e saj në identifikimin e Kosovës.

“Unë nuk besoj se (presidenti ukrainas Volodymyr) Zelenskyy do ta bëjë këtë. Çfarëdo vendimi që ata të marrin, ata do të shkatërrojnë të gjitha parimet e tyre bazuar në pozicionin e tyre”, tha Vuçiq, raporton Anadolu./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...