27.8 C
Pec
E martë, 18 Qershor, 2024

“Vuçiq paguan paraprakisht në rast të fitores së Trumpit”, mediat botërore shkruajnë se si dhëndrit të ish-presidentit amerikan iu shit ndërtesa e Shtabit të Ushtrisë Serbe

Lajmi se Qeveria e Serbisë ka miratuar kontratën me Jared Kushner, dhëndrin e ish-presidentit amerikan, Donald Trumpit, për ndërtimin e një hoteli luksoz në vendin e ish- objektit të Shtabit të Përgjithshëm në Beograd, raportohet edhe nga mediat botërore.

Kushner, shkruan Newsweek, konfirmoi nënshkrimin e marrëveshjes, duke thënë se “progresi ekonomik i Serbisë në dekadën e fundit ka qenë mbresëlënës”.

“Ky zhvillim do ta ngrejë më tej Beogradin në destinacionin kryesor ndërkombëtar që po bëhet”, shtoi ai.

Një pjesë e vogël e protestuesve u mblodhën në vendin e ndërtimit të planifikuar të enjten, raportoi newsweek, duke bllokuar trafikun dhe duke mbajtur tabela që shkruanin se “ndalni së dhëni kompanive amerikane si dhuratë shtabin ushtarak”.

E përditshmja britanike, Independent shkruan në një artikull të titulluar “Jared Kushner merr dritën jeshile për një projekt hoteli në Serbi me vlerë 500 milionë dollarë” se dhëndri i Donald Trumpit, Jared Kushner ka marrë miratimin për ndërtimin e një hoteli luksoz me vlerë 500 milionë dollarë në vendin e ish-shtabit të përgjithshëm në Beograd.

Sipas marrëveshjes, të cilën e ka njoftuar Qeveria e Serbisë, lokacioni i bombarduar i Ministrisë së Mbrojtjes së ish-Jugosllavisë në Beograd do të shndërrohet në kompleks hotelerie.

 

Dhëndri i Trump, i cili është i martuar me Ivanka Trump, themeloi kompaninë pasi ai u largua nga Shtëpia e Bardhë në vitin 2021. Qeveria e Arabisë Saudite është një nga financuesit kryesorë të kompanisë së Kushnerit, e cila mund të paraqesë një konflikt interesi nëse Trumpi kthehet në presidencë.

“Është një konflikt interesi në kuptimin më ekstrem: Presidenti i Shteteve të Bashkuara duhet të avancojë interesat e Shteteve të Bashkuara, jo interesat financiare të anëtarëve të familjes”, citoi Independent deklaratën e Adav Noti, drejtor ekzekutiv i Campaign Legal Center, e cila monitoron çështjet e etikës në qeverinë federale, siç tha për New York Times.

Kushner, megjithatë, thotë se nuk ka plane të kthehet në Shtëpinë e Bardhë, kështu që nuk ka konflikt interesi.

Agjencia Associated Press vë në dukje kundërshtimin ndaj këtij projekti nga opozita dhe publiku i gjerë, duke deklaruar se për shumë ky vend është “një simbol i fortë i rezistencës së Serbisë kundër asaj që ata e quajnë ‘agresion të NATO-s’ 25 vjet më parë”.

Lideri i opozitës, Aleksandar Jovanoviq, ka njoftuar se organizata “do të përdorë të gjitha mjetet, duke përfshirë edhe ato fizike” për të mbrojtur rrënimin e ndërtesës së vjetër të raporton AP.

“Në momentin që do të shfaqen buldozerët e parë, ne do t’i presim”, tha Jovanoviq në konferencën për shtyp dhe u bëri thirrje të gjithë qytetarëve që t’u bashkohen atyre, veçanërisht pjesëtarëve të Forcave të Armatosura të Serbisë, “të gjithë atyre që kanë guximin të mbrojnë gjeneralin e vjetër. Stafi dhe mos lejoni të ndodhë ky krim”.

Partia e Re Demokratike e Serbisë në opozitë, raporton Bloomberg, dënoi planet për ta kthyer lokacionin në një “hotel kazino, duke tallur kështu kulturën, historinë dhe arkitekturën serbe”. Ata premtojnë të luftojnë kundër “shitjes” që tjetërson jo vetëm parcelën më të vlefshme dhe më të bukur, por edhe “shpirtin” e Beogradit.

Pikëpamjet anti-establishment të Trumpit dhe pranimi i autokratëve, shkruan Politico në raportin e saj për marrëveshjen e qeverisë serbe me Kushnerin, shkojnë mirë me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, i cili së fundmi organizoi një pritje madhështore për presidentin kinez, Xi Jinping dhe refuzon të vendosë sanksione ndaj Rusisë.

Kritikët dyshojnë se shfrytëzimi i marrëveshjeve me dhëndrin e Trumpit mund të jetë një mënyrë për të paguar paraprakisht favore të mundshme në rast të një administrate tjetër Trump, sipas politico.

Bombardimi i NATO-s i Jugosllavisë në vitin 1999, pas konflikteve të përgjakshme në Kroaci, Bosnje-Hercegovinë dhe Kosovë, mbetet burimi kryesor i pretendimeve dhe ankesave nacionaliste serbe – “se ata ishin në shënjestër të padrejtë nga Perëndimi për shkak të rolit të qeverisë së tyre në luftëra”, thekson politico.

Çdo politikan në Serbi e përdori këtë ngjarje për të nxitur ndjenjat antiperëndimore dhe veçanërisht anti-amerikane, shtoi ai.

Por kjo nuk i ndali planet zhvillimore, madje Qeveria e Serbisë u përpoq të lehtësonte gjithçka duke paralajmëruar se në vendin e kompleksit të Kushnerit do të ndërtohej një kompleks memorial, vëren politico. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...