18.3 C
Pec
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Vushtrria shënon Ditën e Dëshmorëve – Idrizi: Është një ditë e madhe dhe e veçantë

Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi, i shoqëruar nga kabineti i tij kanë bërë homazhe për nder të 1 Shtatorit, Ditës së Dëshmorëve të këtij qyteti.

Nga aty, Idrizi tha se meritorët për çlirimin e vendit janë dëshmorët e kombit dhe për këtë, kërkoi dhe shprehu mirënjohjen e thellë. Ditën e çlirimit të qytetit, Idrizi e quajti të madhe dhe të veçantë.

Idrizi tha se sipërfaqja e kompleksit është e vogël, krahasuar me numrin e pjesëmarrësve në këtë ceremoni.

“Sot përkujtojmë ditën e dëshmorëve që janë dëshmorë të kombit të Komunës së Vushtrrisë nga brigada 141-142 dhe të zonave të tjera operative të Shalës. Është një ditë e madhe dhe një ditë e veçantë, siç po e shihni këtu jemi bashkë me familjarët e dëshmorëve, invalidë e veteranë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, me nderin e pjesëtarëve të FSK-së që bëjnë roje nderi këtu në këtë kompleks që për nga sipërfaqja është i madh por duket i vogël për t’i zënë të gjithë këta qytetarë të cilët kanë ardhur për të bërë homazhe për të përkujtuar”, tha Idrizi.

Krahas dëshmorëve, Idrizi nuk la pa përmendur edhe invalidët dhe veteranët e UÇK-së.

“Këta të cilët ranë për ta çliruar Kosovën, që ne sot të jemi të lirë, që institucionet tona të funksionojnë, që populli ynë të frymojë lirshëm, andaj nuk mund të gjejë fjalë për të përshkruar ndjenjën dhe për të shprehur respektin dhe falënderimin për dëshmorët e kombit të cilët dhanë jetën për ta çliruar Kosovën. Gjithashtu respekt i veçantë për familjarët e dëshmorëve, për invalidët dhe veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, tha Idrizi.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...