8.7 C
Pec
E shtunë, 24 Shkurt, 2024

Wall Street Journal: Hamasi dhe Izraeli negociojnë për të zgjatur armëpushimin, Netanyahu vendos kusht

Hamasi dhe Izraeli po negociojnë për të zgjatur armëpushimin e përkohshëm, raporton The Wall Street Journal, duke cituar zyrtarë egjiptianë dhe ata të Katarit.

Të dyja palët kanë shprehur publikisht dëshirën e tyre për të zgjatur marrëveshjen, sipas së cilës Hamasi u zotua të lirojë 50 izraelitë të marrë peng në këmbim të 150 të burgosurve palestinezë në burgjet izraelite,.

Sipas WSJ, palët tani po diskutojnë mundësinë e zgjatjes së marrëveshjes edhe për katër ditë ose më pak. Si pjesë e kësaj marrëveshjeje, thonë burimet e gazetës, Hamasi mund të lirojë të paktën 20 gra dhe fëmijë të mbajtur peng.

Në të njëjtën kohë, zyrtarët egjiptianë sqarojnë se pas lirimit të të gjitha grave dhe fëmijëve, përparësi do t’u jepet burrave të moshuar dhe më pas dorëzimit të trupave të të vdekurve, pasi Hamasi deri më tani ka përjashtuar mundësinë e lirimit të të rinjve nga Izraeli.

Zgjatja e marrëveshjes, sipas këshilltarit të presidentit amerikan, Jake Sullivan, aktualisht varet nga Hamasi, pasi kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tashmë ka shpallur kushtin e tij – lirimin e dhjetë pengjeve për çdo ditë shtesë të armëpushimit.

Në të njëjtën kohë, grupi nuk ka paraqitur ende një listë të atyre që është gati të publikojë, shpjegojnë burimet e WSJ.

Që nga 24 nëntori, Hamasi ka liruar tashmë tre grupe pengjesh si pjesë e një armëpushimi katërditor. Në total, 39 izraelitë dhe 19 të huaj u liruan gjatë marrëveshjes, si dhe një rus. Në këmbim, Izraeli liroi 117 të burgosur palestinezë

Në total, militantët e Hamasit që sulmuan Izraelin më 7 tetor morën peng rreth 240 persona./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...