10.3 C
Pec
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Xhaferi: Më 28 janar qeveri teknike, zgjedhjet do të shpallen më 28 shkurt

Nëse partitë pajtohen që zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të mbahen së bashku dhe data të jetë 8 maji, kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi thotë se zgjedhjet duhet të shpallen deri më 28 shkurt, ndërsa sipas marrëveshjes së Përzhinos, qeveria teknike. Duhet të zgjidhet një muaj më parë, pra deri më 28 janar.

“Nëse zhvillohen zgjedhjet e përbashkëta, do të thotë më 8 maj, si rezultat i marrëveshjes së Përzhinos, qeveria teknike do të duhej të caktohej nga fundi i janarit. Gjegjësisht më 27 dhe 28 janar të zgjedhjet qeveria teknike. Këto janë afatet nëse zgjedhjet caktohen konkretisht më 8 maj”, tha Xhaferi në konferencën e sotme për shtyp.

Ai theksoi se partitë politike në Kuvend duhet të zgjedhin bashkërisht datën në kuadër të asaj që parashikon Kushtetuta dhe ligjet, pra t’i kushtojnë vëmendje detyrimeve të 60 ditëve të fundit të zgjedhjeve presidenciale dhe 90 ditëve të zgjedhjeve parlamentare dhe mandatet e të dy institucioneve.

Xhaferi paraprakisht i ka lënë partive deri në Vitin e Ri që të pajtohen dhe të zgjedhin datën e zgjedhjeve, ndërsa ka njoftuar se nëse deri atëherë partitë nuk pajtohen, ai do ta përcaktojë datën për zgjedhjet presidenciale./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...