22.5 C
Pec
E martë, 23 Korrik, 2024

Xhamia 530 vjeçare e veshur me ngjyrat kuq e zi, monumenti historik i Pejës

Gurët e lashtë të cilët i përkasin shekullit të XV, Xhamisë së Jabllanicës së Madhe në Pejë, i japin këtij objekti epitetin si një ndër monumentet më të vjetra të cilat gjinden në Kosovë.

Koloriti i shumtë i ngjyrave e cila lidhet edhe me historinë shqiptare e bëjnë këtë vend edhe më të veçantë,  ku përkundër vjetersisë afër 530 vjeçare ka arritur të ruaj origjinalitetin e saj.

Kjo xhami lidhë dy fshatrat e Jabllanicës dhe Radacit. Hoxhë Sadri Zekaj ka treguar për Telegrafin histori dhe ngjarje që e bëjnë këtë objekt si një ndër më të vjetrit në komunën e Pejës, e dokumentuar edhe nga arkivat e shtetit turk në Stamboll.

Lajmin e plotë mund ta lexoni në Telegrafi. /Njeshi/ 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...