15.3 C
Pec
E diel, 26 Maj, 2024

Xhirimet e Çarshi Xhamisë në Pejën e vitit 1975

Çarshi Xhamia në Pejë konsiderohet si njëra ndër xhamitë më të vjetra në Kosovë.

Kështu ka thënë Imami Musli Arifaj, i cili për “Ora Shtatë” në Klan Kosova u shpreh se kjo xhami e ka ruajtur me shekuj traditën e islamit dhe të festave.

“Ndër xhamitë më të vjetra në Kosovë, xhami e cila me shekuj e ka përcjellur traditën e islamit dhe të festave në këto troje”.

“Xhamia është prej xhamive që është ruajtur në mënyrë fanatike, pamja e xhamisë dhe kjo bukuria të cilën e ka pasur kjo xhami me shekuj”, u shpreh tutje ai.

Më poshtë mund të shihni xhirimet e Çarshi Xhamisë në Pejën e vitit 1975.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...