11.8 C
Pec
E enjte, 30 Mars, 2023

Zbulohet statuja e ‘sfiniksit të buzëqeshur’ në Egjipt

Arkeologët e kanë zbuluar një statujë gëlqerore të një ‘sfinksi të buzëqeshur’ pranë tempullit Hathor në Egjiptin jugor.

Statuja prej guri gëlqeror mendohet se përfaqëson perandorin romak Claudius, perandorin e katërt romak, i cili sundoi midis viteve 41 dhe 54, transmeton Klan Kosova.

Claudius zgjeroi sundimin romak në Afrikën e Veriut gjatë mbretërimit të tij./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...