10.1 C
Pec
E enjte, 18 Prill, 2024

Zbutet LDK: Deputetët vendosin nëse do e votojnë platformën për dialog

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), do të merr pjesë në seancat parlamentare të radhës, por sipas zëdhënësit të kësaj partie, Besian Mustafa do të jetë vendim i deputetëve të Grupit Parlamentar të LDK-së se a do ta votojnë apo jo platformën e grupit negociator për dialogun Kosovë-Serbi.

Mustafa ka thënë se qëndrimi i LDK-së sa i përket dialogut me Serbinë, është për një proces të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë, e cila duhet të rezultojë me njohje reciproke me kufijtë dhe sovranitetin territorial të shpallur më 17 shkurt 2008.

“Grupi parlamentar i LDK-së do të merr pjesë nëpër seanca parlamentare, ndërsa sa i përket votimit është vendimit i deputetëve që kanë marr nga qytetarët e Kosovës. Qëndrimi i LDK-së sa i përket dialogut me Serbinë, është që ne jemi për të dialoguar për një proces të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë, e cila duhet të rezultojë me njohje reciproke dhe kufijtë e Kosovës, sovraniteti territorial duhet të jenë ata që i kemi shpallur më 17 shkurt 2008”, theksoi Mustafa.

Në një konferencë për media zëdhënësi i LDK-së, Besian Mustafa ka kritikuar koalicionin qeverisë PAN, në veçanti Qeverinë, që në prag të 11-vjetorit Pavarësisë së Kosovës po përpiqet t’i mbulojë dështimet e saj, duke e quajtur këtë vit të ekonomisë. /Njeshi/

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...