10.2 C
Pec
E diel, 3 Dhjetor, 2023

Zelensky: Disa sisteme raketore Patriot në jug mund ta ndryshojnë rrënjësisht situatën

Fitorja e Ukrainas në luftën me Rusinë varet nga bashkëpunimi me Bashkimin Evropian, u tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ministrave të Jashtëm të BE-së të mbledhur sot në Kiev.

Zelenskiy theksoi gjithashtu rëndësinë e “mbështetjes së mbrojtjes” për Ukrainën, pasi Kongresi i SHBA la ndihmën e luftës së Ukrainës jashtë buxhetit të shpenzimeve dhe zgjedhjet e Sllovakisë u fituan nga një parti, udhëheqësi i së cilës tha se do të ndërpresë furnizimet ushtarake nga depot e saj ushtarake në Ukrainë, transmeton Telegrafi.

Ukraina shpreson të përmbushë një sërë kriteresh të BE-së për t’u bashkuar me bllokun, dhe është mbështetur shumë në ndihmën ushtarake perëndimore që nga pushtimi rus që filloi në shkurt 2022.

“Jam i sigurt se Ukraina dhe e gjithë bota e lirë janë në gjendje ta fitojnë këtë konflikt. Por fitorja jonë varet drejtpërdrejt nga bashkëpunimi ynë me ju”, tha Zelensky në një deklaratë drejtuar ministrave.

“Për ne është shumë e rëndësishme që të gjithë të hedhim hapa përpara në çdo fushë, pa u ndalur në asgjë, me veprimtarinë e Evropës, me lidershipin e Evropës”, ​​shtoi ai në një deklaratë të publikuar në faqen presidenciale.

“Ka nevojë të vazhdueshme për hapa të rinj në mbrojtje dhe diplomaci, politikë dhe integrim, ekonomi dhe sanksione, hapa që do të forcojnë pozicionet tona të përbashkëta”, theksoi presidenti ukrainas.

Këto hapa, tha ai, përfshijnë “aktivitet në mbështetjen e mbrojtjes për Ukrainën dhe mbrojtjen e jetës”.

“Është gjithashtu shumë e rëndësishme të forcohet maksimalisht mburoja qiellore e Ukrainës përpara dimrit. Sistemet e mbrojtjes ajrore që ka marrë vendi ynë, si Patriots, IRIS-T, NASAMS dhe të tjerë, tashmë po luajnë një rol pozitiv dhe po shpëtojnë jetë”, ai tha.

“Ne kemi nevojë për më shumë sisteme të tilla – veçanërisht disa Patriotë për mbrojtjen e rajoneve tona jugore mund të ndryshojnë rrënjësisht situatën dhe ta bëjnë terrorin rus të pakuptimtë në një masë të madhe”, tha Zelensky./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...