27.8 C
Pec
E enjte, 25 Korrik, 2024

Zelensky kthehet në Capital Hill të ShBA-së për të falënderuar dhe për të forcuar marrëdhëniet

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelinsky u kthye në Capital të ShBA-së të mërkurën për të forcuar marrëdhëniet me ligjvënësit që do të votojnë për ndihmën e ardhshme për vendin e tij, e cila mund të jetë në rrezik nëse ish-presidenti i ShBA-së, Donald Trump, rizgjedhet.

Zelensky, i cili ndodhet në Uashington për samitin e kësaj jave të NATO-s, do të takohej me drejtuesit e Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve dhe anëtarët e komiteteve të përfshira në mbrojtjen, shpenzimet, diplomacinë dhe sigurinë kombëtare.

Pasi e quajtën aleancën e sigurisë kolektive prej 32 anëtarësh “më të fortë se kurrë” në një fjalim të fortë të martën, Biden dhe udhëheqësit e tjerë të NATO-s tani i kthehen punës së tyre të vështirë.

Në krye të agjendës së tyre është ngecja dy vjeçare midis Perëndimit dhe Rusisë mbi Ukrainën.

Por samiti gjithashtu u jep liderëve një shans për të adresuar çështje të tjera shqetësuese të sigurisë, duke përfshirë luftën Izrael-Gaza dhe thellimin e lidhjeve midis Rusisë, Iranit, Kinës dhe Koresë së Veriut, shkruan Reuters./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...