26 C
Pec
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Zelensky: Ndihmat e Perëndimit për Ukrainën janë shumë të ngadalta

Aleatëve perëndimorë po marrin shumë kohë për të marrë vendime për mbështetjen ushtarake për Ukrainën, tha presidenti Volodymyr Zelenskiy për Reuters në një intervistë ekskluzive në Kiev të hënën.

Ai e përshkroi dërgimin e ndihmës ushtarake, veçanërisht të mbrojtjes ajrore si sistemet Patriot, tek të cilat Ukraina mbështetet shumë në luftën e saj me Rusinë, si “një hap i madh përpara, por para kësaj, dy hapa prapa”.

“Çdo vendim për të cilin ne, pastaj të gjithë së bashku, vjen me vonesë rreth një viti,” tha ai.

Vërejtjet e tij të ashpra vijnë në një kohë të rrezikshme për forcat e tij, derisa është duke humbur territor në verilindje dhe lindje të vendit.

I frustruar qartë nga ato që ai i sheh si vonesa dhe shqetësime nga partnerët në Perëndim, Zelensky sugjeroi mënyra në të cilat aleatët mund të ndihmonin më drejtpërdrejt, duke përfshirë rrëzimin e raketave ruse mbi territorin ukrainas në rrethana të caktuara, shkruan Reuters.Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...