2.3 C
Pec
E hënë, 22 Prill, 2024

Zelensky, president I Ukrainës

Volodymyr Zelensky, është president I ri I Ukrainës, ai ka arritë fitore bindëse ndaj ish- presidentit Petro Poroshekos, në rrethin e dytë të zgjedhjeve duke fituar 70% të votave.

Në fjalimin e tij drejtuar popullit presidenti I ri Volodymyr Zelensky, ka thënë se kurrë nuk do ta zhgënjejë popullin e Ukrainës. Zelensky, do të jetë president I vendit në 5 vitet e ardhëshme ku do ta presin shumë sfida në veqanti raporti me Rusinë dhe lufta kundër korrupcionit në vend.

Ish – presidenti Pertro Poroshenko, ka pranuar humbjen, ai ka thënë se ky ka qenë vendimi I popullit, do të largohe nga posti I presidentit por do të mbetet edhe në të ardhmën në politikë.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...