23 C
Pec
E premte, 29 Shtator, 2023

Zelensky shkon në SHBA për samitin e OKB-së

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, është njëri ndër liderët botërorë që do të shkoi sot në New York.

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së në New York fillon zyrtarisht të martën me fjalimet e sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres, presidentit amerikan Joe Biden, kancelarit gjerman Scholz dhe Zelenskyy, ndër të tjera.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka planifikuar të mbajë një takim të hapur për Ukrainën të mërkurën.

Në të njëjtën ditë, Scholz, Zelenskyy dhe përfaqësues të tjerë nga politika dhe biznesi do të marrin çmimin “Global Citizen Award” nga grupi i Këshillit Atlantik.

Kujtojmë që pjesë e këtij samiti pritet të jetë edhe Kosova me përfaqësuese, presidenten Vjosa Osmani./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...