4.2 C
Pec
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Zharku dëshmon për 53-milionëshin

Të hënën ka nisur dëshminë ish-ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, për rastin e 53 milionë eurove. Para tij ka dëshmuar ish-shefi i kabinetit të ish-ministrit Pal Lekaj, Argjend Zenaj.

Për këtë rast ditë më parë ka dëshmuar edhe ish-kryeministri Ramush Haradinaj. Ai ka thënë se vendimi për ndarjen e 53 milionë eurove për kompaninë Bechtel-Enka ishte i drejtë.

Afera e pagesës së 53 milionë eurove shtesë në emër të vonesave për konsorciumun “Bechtel-Enka”, që ka ndërtuar autostradën “Arbën Xhaferi”, është një nga aferat më të diskutuara në Kosovë.

Të akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare në rastin e 53 milionë eurove të paguara shtesë për konsorciumin “Bechtel-Enka”, janë Pal Lekaj, ish-ministër i Infrastrukturës, Eset Berisha, ish-këshilltari i Lekaj, Nebi Shatri, ish-sekretar i Përgjithshëm në Ministrinë e Infrastrukturës (MI) dhe Besim Tahiri, drejtor i Prokurimit Publik në këtë ministri. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...