2.7 C
Pec
E hënë, 4 Dhjetor, 2023

Zjarret në Havai, spitalet janë mbingarkuar me pacientë të djegur

Spitalet në ishullin Maui janë të mbingarkuar me pacientë të djegur dhe njerëz që vuajnë nga thithja e tymit, tha për CNN guvernatori i Havait, Sylvia Luke, duke shtuar se kujdesi për të lënduarit në zjarret është penguar nga vështirësia e transportimit të pacientëve në objekte të tjera.

Evakuimet janë duke u zhvilluar në të gjithë ishullin e madh të Havait dhe Maui-t, pasi zjarret  kanë dëmtuar strukturat, duke nxitur disa të hidhen në oqean për t’i shpëtuar rrezikut, thanë zyrtarët.

Garda Kombëtare e Hawait u aktivizua për të mbështetur reaguesit e parë në komunitetet e prekura në një shpallje urgjence të lëshuar të martën nga guvernatori Sylvia Luke, shkruan CNN.

Në anën perëndimore të Maui-t, shërbimi 911 aktualisht është jashtë funksionit, me vendpushimet, vizitorët dhe zonat tregtare që humbasin komunikimin për shkak të kullave të celularëve të rrëzuara, sipas një zyrtari të urgjencës.

Erërat e lidhura me uraganin e fuqishëm të kategorisë 4 Dora, i cili po kalon qindra milje në jug të Havait, po ndihmojnë në shpërndarjen e zjarrit./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...