5.8 C
Pec
E diel, 21 Prill, 2024

Zjarri në nënstacionin “Prishtina 3”, një pjesë e kryeqytetit mund të mbetet pa rrymë deri nesër

Si pasojë e zjarrit që ka kapluar Nënstacionin elektrik “Prishtina 3”, qytetarët që furnizohen nga kjo pikë kanë mbetur pa energji elektrike deri në sanimin e situatës, e cila mund të zgjasë deri nesër.

Kështu thuhet në njoftimin e Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të energjisë elektrike të Kosovës (KOSTT).

Sipas njoftimit (03.04.2024)  ekipet e KOSTT dhe KEDS janë duke punuar pa ndërprerë në sanimin e avarisë në mënyrë që të rikthehet furnizimi me energji elektrike sa më shpejtë që është e mundur. KOSTT ka kërkuar mirëkuptimin e qytetarëve deri në stabilizim të situatës.

Rreth orës 17:00, KEDS ka njoftuar se ekipet gjatë asaj kohe e kanë pasë të pamundur të intervenojnë, meqenëse aty sipas tyre, kanë qenë institucionet relevante shtetërore duke bërë vlerësimin e gjendjes dhe verifikimet e nevojshme.

Sipas KEDS, Nënstacioni “Prishtina 3”, furnizon kryesisht qendrën e qytetit të Prishtinës./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...