18.2 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Zvicra fiton “Eurovision 2024”

Zvicra ka arritur të marrë kurorën e fituesit në “Eurovision 2024”, përfaqësuar nga artisti Nemo me këngën “The Code”.

Pas një nate të mbushur me performanca të shkëlqyera nga të gjitha shtetet pjesëmarrëse, Zvicra doli të jetë ajo që tërhoqi më së shumti zemrat e votuesve dhe jurive në sallën e “Malmo Arena” në Suedi.

Nemo, i cili i përfaqësoi me shkëlqim ngjyrat e shtetit të tij, ofroi një përvojë muzikore që magjepsu dhe bindi të pranishmit dhe miliona teleshikuesit që e ndoqën ngjarjen nëpër Europë dhe më gjerë. “The Code” u dallua për harmoninë e saj të mrekullueshme dhe performancën e fuqishme të Nemos, një kombinim që e siguroi atij pikët maksimale nga shumë vende.

Kroacia, me një interpretim po ashtu mbresëlënës, arriti të sigurojë vendin e dytë, duke treguar se konkurrenca ishte e ashpër dhe se do të mbahet mend për një kohë të gjatë. Ndërkohë, Ukraina, një shtet që është në luftë, e që tradicionalisht performon mirë në këtë konkurs, ka kapur vendin e tretë, duke vazhduar rekordin e saj të suksesshëm në skenën e Eurovisionit.

Kjo fitore zvicerane do të thotë jo vetëm një trofe dhe nder për vendin, por gjithashtu e drejta për të organizuar edicionin e radhës të “Eurovision Song Contest”. Për Nemon dhe skuadrën e tij, ky është kulmi i një rrugëtimi të gjatë dhe të lodhshëm përgatitor, që krahasohet me një ëndërr që bëhet realitet.

Publika e Eurovision vlerësoi kreativitetin, origjinalitetin dhe pasionin që solli Zvicra në skenën e “Eurovision 2024”. Kjo fitore shënon një moment krenarie për zviceranët dhe një kapitull të ri në historinë e Eurovisionit, duke treguar se muzika, në thelb të saj, është një gjuhë universale që bashkon njerëzit përmes emocioneve dhe kulturës./Njeshi&RADIO 1/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...