13.2 C
Pec
E premte, 24 Maj, 2024

Zyrtarët izraelitë takohen me komandantin amerikan për të diskutuar ‘operacionet mbrojtëse dhe sulmuese’

Zyrtarët izraelitë janë takuar sot me një komandant të CENTCOM-it amerikan për të diskutuar gatishmërinë e ushtrisë për “operacione mbrojtëse dhe sulmuese”.

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit Yoav Gallant takoi gjeneralin Michael Erik Kurilla në bazën ajrore Hatzor këtë pasdite, raporton Sky News.

“Ne jemi të përgatitur në mbrojtje, edhe në terren, edhe në ajër, jemi në bashkëpunim të ngushtë me fqinjët dhe miqtë në mënyrë që të parandalojmë dëmtimin e Izraelit dhe do të dimë si të përgjigjemi”, tha Gallant pas takimit.

Gjenerali Kurilla më pas u takua me shefin e shtabit të përgjithshëm të ushtrisë izraelite, gjeneral-lejtnant Herzi Halevi.

Në një postim në X, Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thanë se dyshja “përfundoi një vlerësim gjithëpërfshirës të situatës me zyrtarët e IDF mbi gatishmërinë e IDF për operacione mbrojtëse dhe sulmuese në të gjithë skenarët”.

“IDF vazhdon të monitorojë nga afër atë që po ndodh në Iran dhe në arena të ndryshme, duke u përgatitur vazhdimisht për t’u marrë me kërcënimet ekzistuese dhe të mundshme në koordinim me Forcat e Armatosura të Shteteve të Bashkuara”, tha gjeneral-lejtnant Halevi.

Dje, ushtria izraelite tha se është e gatshme të mbrojë vendin dhe të sulmojë kundër nëse Irani hakmerret për një sulm ajror vdekjeprurës në Konsullatën iraniane në Siri./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...