19.4 C
Pec
E martë, 23 Korrik, 2024

Zyrtarja e OKB-së akuzon Izraelin për shkelje të ligjit ndërkombëtar

Raportuesja speciale e OKB-së, Francesca Albanese, ka akuzuar Izraelin për  “shkelje të ligjit ndërkombëtar” pasi u shfaqën pamjet e një palestinezi gjatë një bastisjeje nga trupat izraelite në Bregun Perëndimor.

Ushtria izraelite tha se forcat e saj u qëlluan dhe shkëmbyen zjarr, duke plagosur një të dyshuar dhe duke e kapur atë.

Ushtarët më pas shkelën protokollin ushtarak, shtoi ai.

Albanese tha në X se “ishte befasuese se si një shtet i lindur 76 vjet më parë ka arritur ta shkel ligjin ndërkombëtar fjalë për fjalë”.

“Ky rrezikon të jetë fundi i multilateralizmit, i cili për disa shtete anëtare me ndikim nuk i shërben më ndonjë qëllimi përkatës,” shtoi ajo.

Një hetim nga Izraeli për incidentin është duke u zhvilluar, shkruan Skynews.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...